info@koralkaren.com
+421 904 514 590

Návod na uzlíkovaný náramok (“shamballa”)

Tento náramok si zo začiatku vyžiada troška cviku, ale potom to už pôjde ako po masle. Dbajte najmä na rovnomerné uťahovanie uzlíkov.

Pred tým než začneme Vám dám tip ako vyrátať obvod náramku a koľko metrov šnúrky budete potrebovať.
Ak robíte len samotný náramok bez komponentov, postupujete nasledovne: obvod ruky – (=mínus) veľkosť spojovacej časti.
Ak do náramku zahrniete aj komponenty, postup je takýto: obvod ruky – veľkosť spojovacej časti – komponent (pozor ak máte viacero komponentov a poprípade ich aj oplietate, tu treba dať odhadovanú veľkosť). Toto potom vydeľte dvomi. Dostanete tak veľkosť polovice náramku, ktorý potrebujete upliesť pred komponentmi. (Druhá polovica náramku je za komponentmi).

Záleží tiež od hrúbky použitej šnúrky. Všeobecne platí, čím hrubšia šnúrka, tým viacej potrebujete. Na pánsky náramok treba rátať s 3 metrami šnúrky, na detský treba cca. 2 metre. (Priemerný obvod zápästia u žien je cca. 17 cm, takže tu treba rátať s 2,5 metrami stredne hrubej šnúrky).

A môžeme začať uzlíkovať 🙂 (PS: ak kliknete na jednotlivé obrázky, zväčšia sa).

1). Odstrihnite si šnúrku vo veľkosti zápästia, na ktoré je náramok určený + cca. 15 cm (na zaťahovaciu/spojovaciu časť a uzlíky).
Šnúrku si upevnite buď na pevnú podložku pomocou kancelárskych svoriek alebo použite kvalitnú lepiacu pásku, či zatvárací špendlík zapichnutý do vankúša…
Na šnúrku navlečte aj komponent či koráliky. Druhú časť šnúrky (cca. 2 metre) uviažte okolo prvej šnúrky, spravte klasický uzlík. (Obidva konce šnúrky by mali rovnaké).

18

2). Ľavý koniec šnúrky otočte do slučky, pravý koniec podvlečte popod vzniknutý kríž do očka slučky a obidva konce naraz zatiahnite. Vznikne Vám uzlík.

17   16   15   10

3). To isté zopakujte na pravej strane. Z pravej šnúrky spravte slučku a ľavú šnúrku podvlečte cez kríž do slučky. Spravte uzlík.
12   11

4). Uzlíky striedajte. Ak nebudete vedieť na ktorej strane spraviť slučku pozrite sa, kde máte na uzlíku zvislú čiarku. Tam, kde je čiarka, tam treba spraviť slučku.
10a Tu je zvislá čiarka naľavo, čiže slučku treba tiež spraviť naľavo.

Pokračujte v uzlíkoch až kým nebudete mať požadovanú veľkosť prvej polovice. (Odmerajte pravítkom).
Potom prisuňte komponent (koráliky) a pokračujte v striedavom robení slučiek. (Ak ste slučku pred komponentom začínali vpravo, po komponente začnete vľavo).
9
Upleťte druhú polovicu. Posledný uzlík dobre zatiahnite a konce odstrihnite cca. 1 mm od náramku. Zafixujte ich priesvitným lakom na nechty.

5). Teraz spravíme spojovaciu (zaťahovaciu) časť.  Jednotlivé konce šnúrok položte vedľa seba. Jednou odstrihnutou šnúrkou ich spojte. Použite klasický uzlík.
6   5

6). Postupujte tak ako v bode č. 2). Spravte ľavú slučku, pravý koniec šnúrky podvlečte do kríža do očka slučky a obidva konce zatiahnite.
Jednotlivé slučky striedajte. Opäť dbajte na rovnomerné zaťahovanie uzlíkov. Po cca. 3-4 cm uzlík pevne dotiahnite a konce odstrihnite. Zafixujte priesvitným lakom na nechty. Zaťahovacia časť je hotová.
4   3

7). Zostávajúce konce šnúrok zakončite uzlíkom. Predtým môžete vložiť korálik, náramok sa bude lepšie zaťahovať.
2   1
Hotovo 🙂 .

A tip na záver: ak budete slučky robiť len do jednej strany (jedno či naľavo alebo napravo), vznikne Vám takýto točený náramok

toceny1

Príjemné uzlíkovanie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *