info@koralkaren.com
+421 904 514 590

Ako som sa dostala k písaniu e-bookov

Je piatok, 21. októbra 2016, 16:55 a ja som mf_coverdokončila môj prvý platený e-book. Po už troška vypätých momentoch ktorým kraľovala nie príliš dobrá, ba čo viac, dokonca plačlivá nálada (štrajkovala grafika, moja korektorka nachádzala stále nové chyby a po uložení do pdf verzie som zistila, že som zabudla niečo zmeniť…) som dospela k bodu, kedy som túto platenú verziu e-booku s konečnou platnosťou uložila a poslala môjmu IT na umiestnenie na webové stránky.

Pri tvorení tohto e-booku som zažívala veľa chvíľ eufórie a zanieteného písania, kedy som chcela napísať ešte o tom či onom… Myšlienky, príklady a zážitky mi vyskakovali ako huby po daždi. Do e-booku som zahrnula moje niekoľkoročné skúsenosti. Písala som ho so zámerom poskytnúť Vám rady a inšpirácie, aby ste sa vyhli mnohým chybám, ktorým by som sa rada vyhla ja. (A musím čestne priznať, že mi pri niektorých napadlo, že v tomto sa veru musím zlepšiť aj ja).

Milujem obchod, komunikáciu so zákazníkmi, objednávanie tovaru, návštevy rôznych výstav a veľtrhov. Najväčšou odmenou je pre mňa návšteva Jablonca nad Nisou. Máme asi desiatich dodávateľov, takže kým stihnem navštíviť aspoň polovicu z nich, pár dní rozhodne nestačí.
Ale na toto mesto sa vždy teším, vychutnávam si čarovnú atmosféru veľkoskladov s korálikmi, úžasné témy múzea skla a bižutérie a keď sa podarí zohnať lístky na módnu prehliadku – čerpám z nej inšpiráciu skoro celý rok. Po takejto prehliadke sa „zatvorím“ v reštaurácií a pri poháriku vínka sa snažím zaznamenať a naskicovať to, čo som si zapamätala (keďže fotenie a natáčanie je samozrejme zakázané). Dochádzam tak aj na vlastné nápady a už sa nemôžem ani dočkať, kedy sa pustím do ich realizácie.

“Zhodou okolností“ (žeby?) som si na VŠ vybrala odbor Reklama a marketingová komunikácia (hoci som pôvodne chcela študovať anglistiku, ktorú však pre externé formy štúdia napokon neotvorili 🙂 ).  Tiež tu získavam veľa cenných poznatkov najmä ohľadom obalov, propagácie, osvetlenia, výberu farieb a grafickej úpravy. Je zaujímavé, ako nám život niekedy prinesie niečo „akoby náhodou“, čo má však pre nás cenný prínos.

Rada by som tu spomenula tiež Stanislavu Mrázkovú, s ktorou som sa zatiaľ nemala možnosť stretnúť osobne. Poznám ju však z jej stránok www.stanislavamrazkova.cz alebo www.podnikanizplaze.cz . Jej program sa mi dostal do rúk asi pred 4 rokmi. Vtedy som si povedala, že to nie je nič pre mňa a ponuku do „Podnikání z pláže“ som zahodila do (počítačového) koša. Lenže ako to tak už v živote býva, Stánine stránky sa mi nejakou náhodou opäť dostali „pod nos“. Bolo to v čase, kedy som si kvôli pracovnému stresu privodila nepekný úraz a povedala som si, že o čom to tá Stáňa stále píše, keď je spokojná, nestresuje sa a pritom dokáže zarábať. Najskôr som si stiahla jej neplatené e-booky, prečítala jej blogy. Zaujali ma. Potom som sa rozhodla, že si k narodeninám zaobstarám jej knihu Podnikání z pláže a e-book Jak napsat e-book za 14 dní.

Slohové práce ma vždy bavili, ani práca s textom (keďže pôsobím aj ako prekladateľka jazyka nemeckého) mi nerobila problém, ale predstava, že by som bola schopná napísať „nejakú knihu“ mi neprišla adekvátna. Lenže pri mojej obľúbenej relaxačnej činnosti, behaní, mi zrazu začali chodiť po rozume myšlienky, čo všetko som zažila, naučila sa, čo sa mi osvedčilo a čo by som spravila inak, lebo som si „nabila nos“…..

Moje prvé rozhodnutie bolo napísať e-book pre tých, ktorí sa chcú učiť cudzí jazyk a stále sa pohybujú v začiatkoch. Aj som ho napísala 🙂 (výsledok si môžete pozrieť v e-booku grátis, plná verzia je ešte rozpracovaná). Paralelne s myšlienkami na jazyky, ktoré boli často spojené aj s psychologickými postrehmi, mi napadali tiež témy týkajúce sa môjho obchodíku, práce so zákazníkmi… A tak som sa „náhodou“ pustila do písania e-booku pre tvorilky. Až som sa čudovala, koľko zážitkov a skúseností, poučných momentov som si vybavila od mojich prvých nesmelých krokov podnikania v tejto oblasti. Na čom som sa „popálila“, čo sa mi osvedčilo, ako ma odradili negatívne a zamietavé postoje. Alebo ako som najmä v začiatkoch bojovala s financiami a ako by som postupovala teraz pri zariaďovaní môjho prvého obchodíku (a koľko by som mohla ušetriť za zariadenie predajne či za nesprávne vybranú reklamu). A naopak, čo sa mi osvedčilo, na čo zákazníci vždy reagujú, s čím sú spokojní…

Verím, že aj Vy nájdete v niektorom z mojich e-bookov, či už vo verzii grátis alebo v platenej, alebo tiež v mojom blogu rady a tipy, ktoré Vám pomôžu uvedomiť si, že ste na dobrej ceste, že stačí len vydržať, alebo troška zmeniť niektoré veci. Verím, že aj Vy tu nájdete veľa cenných rád, ktoré Vám pridajú ten povestný posledný čriepok do mozaiky a vynikne celý obraz – vo Vašom prípade sa viac rozhýbu obchody, budete mať viacej spokojných zákazníkov a v neposlednej rade sa zvýšia aj Vaše tržby, takže si Vašu ručnú tvorbu budete môcť vychutnávať ešte viacej.

Prajem veľa pohodových a kreatívnych chvíľ a úspechu v živote 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *