info@koralkaren.com
+421 904 514 590

Čo stále robíš s tými korálikmi ?

Túto zvedavú otázku mi položil môj bratanec na nedávnej rodinnej oslave a dodal: „Nechápem, kto môže toľko korálikov stále kupovať, čo s nimi robia?“ Pousmiala som sa a tipla som si, že aj on patrí ešte do skupiny ľudí, ktorí si myslia, že koráliky sú v bielej, čiernej alebo červenej farbe a jednotlivé „guľôčky“ väčšinou strednej veľkosti sa navliekajú na „nejakú šnúrku“.

Možno aj Vás prekvapí, kde všade koráliky nájdu svoje využitie. Ich primárne využitie je samozrejme pri tvorbe šperkov. Nižšie nájdete stručný prehľad niektorých techník ale tiež aj netradičné využitie.

                     Najčastejšie techniky používané pri tvorbe šperkov:

jednoduchý návlek   mf_nahrdelnikso zapínaním alebo bez zapínania (väčšinou sa používa silon, bižutérne lanko, drôtik alebo elastické vlákno či gumička).

ketlovanie (jednotlivé koráliky sú pospájané očkami zo špeciálnych drôtov ukončených nitom alebo očkom).

šité šperky (používajú sa väčšinou drobnejšie koráliky, ktoré sú pomocou špeciálnej korálkovej ihly pospájané do jednoduchších alebo náročnejších, plochých či 3D tvarov. Okrem toho sa jednotlivé koráliky môžu našiť na špeciálne sitko či podkladový komponent. Toto sa používa napríklad pri tvorbe klipsových náušníc, prsteňov či náramkov, nedávno sa veľkej obľube tešili aj korálkové goliere).

háčkované šperky a pletené šperky (pri ktorých sa používa klasický háčik na háčkovanie či ihlice na pletenie. Koráliky sa môžu navliecť buď na tenšiu háčkovaciu priadzu, silon, elastické vlákno či drôtik. Nezriedka sa však zapletajú aj do čapíc či šálov).

dutinkové šperky (do zvláštnej sieťoviny v tvare rúrky sa nasypú koráliky, ktoré dutinku vyplnia a pôsobia tajomným dojmom, podobne ako dáma, ktorá si kedysi zahalila svoju tvár sieťkou. Dutinky sa môžu dozdobiť ešte väčšími korálikmi alebo ozdobnými komponentmi, ktoré sú zvonka dutinky).

tkané šperky (na špeciálny malý tkáčsky stav sa natiahnu vlákna, na ktoré sa ihlou „prišívajú“ koráliky. Vznikne tak plochý pás pravidelne zošitých korálikov, ktorý sa dá upraviť do náramku, náhrdelníka, či dokonca opasku. Zaujímavé vyzerajú aj takéto pásy našité na odev).

→ techniky na spôsob „macramé“, alebo inak povedané „uzlíkovanie“ (prekladaním jednotlivých šnúrok aj s navlečenými korálikmi sa vytvorí určitý vzor alebo aj 2D či 3D väčší či menší tvar – napríklad závesné kvetináče. V súčasnej dobe sú obľúbené tzv. shamballa náramky, ktoré sú vytvorené touto technikou /plochý alebo točený tvar/, v ich strede býva väčšinou ozdobný korálik s kamienkami alebo iný nápaditý komponent. Hneď v závese za nimi sú „partnerské“ náramky s menami alebo dátumom narodenia, kde sa použijú písmenkové alebo číslicové koráliky).

→ technika sujtáš  14463284_10207568440116840_7806724287025460083_n
(foto: náušnice z tvorby našej zákazníčky Hanky P.)
(zošité stužky do rôznych tvarov, väčšinou v rôznych farebných kombináciách, kde krásne vyniknú najmä rôzne brúsené či atypické koráliky).

→ koráliky zalievané do živice (do na to určených špeciálnych lôžok – bývajú často už ako hotový komponent na náušnice či prívesok sa naaranžujú koráliky, obrázky, fotografie, sušené kvety alebo iné zaujímavé drobnosti, ktoré sa zalejú živicou. Okrem šperkov sa táto technika používa tiež na dekorácie, ale videla som už aj miniatúrnu kuchyňu celú pokrytú korálikmi).

→ pri pletení košíkov a rôznych dekorácií z papiera alebo pedigu (tu sa používajú najmä koráliky s väčším otvorom).

                                                KORÁLIKY AKO SÚČASŤ ODEVU

mf_kosela
Okrem klasických korálikov, ktoré sa dajú prišiť ihlou a oživiť tak napríklad špičky goliera či okraj manžety blúzky alebo nenápadne „zaplátať“ či skryť časom vzniknuté prederavené miesta na obľúbenej džínsovej bunde či inú pohromu na obľúbenom kúsku (zaujímavo vyzerá tiež korálikmi pošitý vrchný lem vreciek na nohaviciach), jestvujú aj špeciálne koráliky, ktoré majú svoje využitie najmä v odevnom priemysle.

→ „hot-fixy“ sú väčšinou menšie „kamienky“, ktoré sa na látku nanesú a prilepia pomocou špeciálneho aplikátora, alebo sa na podklad jednoducho nažehlia.

kovové a plastové borty sú kamienky rôznych tvarov a farieb pospájané do pásov kovových alebo plastových lôžok. Dajú sa nastrihať do rôznych pásov alebo tvarov a ušetria veľa času pri našívaní. V hojnej miere ich nájdeme tiež na šatách najmä latino-tanečníc a tanečníkov. Napríklad tanečníci ich majú našité po boku nohavíc a jagot kamienkov podčiarkuje pohyby tanečníka.

našívacie kamene sú kamienky rôznej veľkosti a tvaru. Predávajú sa aj s otvormi aj bez otvorov, často bývajú osadené v špeciálnych lôžkach (podobne ako kamienok na prsteni). Vidieť ich môžeme napríklad na svadobných šatách alebo spoločenských róbach, často sa používajú tiež pri výrobe šperkov určených najmä na slávnostnejšie príležitosti.
Samostatnú kapitolu tvoria kamienky osadené v lôžku bez otvorov, ktoré sa vkladajú do špeciálnej tvarovacej hmoty a následne sa pájkovaním pospájajú do rôznych tvarov. Ich výslednú podobu si môžete všimnúť v rôznych brošniach, či ozdobách do vlasov.

                                           KORÁLIKY AKO (súčasť) DEKORÁCIE

Vianočné alebo veľkonočné ozdoby a iné dekorácie:

→ koráliky voľne položené na slávnostne prestretom stole.

korálkové šnúry ako dekorácia do okna (zavesené krásne odrážajú lúče slnka) či kytíc alebo iných aranžmánov.

→ koráliky v lustroch a svietidlách (tu sa používajú väčšinou brúsené a následne ohňom leštené sklenené koráliky alebo takzvané lustrové ovesy).

→ koráliky ako výplň vázy   mf_pohar-so-svieckou(lepšie fixujú kvety a vyplnia prázdny priestor vo váze) či pohára (s vodou do ktorého sa naaranžujú kvety či vloží sa len plávajúca sviečka).

→ korálikmi oblepený svietnik (väčšinou pohár či iná pekná nádoba, do ktorej sa vloží čajová sviečka. Lúče plameňa presvitajú cez koráliky a vytvárajú krásnu a tajomnú hru svetla a odleskov).

obrazy z korálikov, či už s konkrétnym alebo abstraktným motívom (koráliky sa nalepia pomocou lepidla, podklad sa môže podfarbiť, zaujímavo vyzerá tiež podklad z látky, kože alebo dreva).

→ koráliky ako súčasť obrazov (napríklad rámy oblepené korálikmi, rámčeky fotografií).

→ korálikmi vyšívané obrazy (obľúbené najmä v Rusku, trpezlivé vyšívačky robia z drobných korálikov o priemere asi 1,5 mm najmä obrazy s náboženskou tematikou).

dekorácie črepníkov, váz alebo iných predmetov (stačí špeciálne lepidlo a trocha fantázie).

                                                      ATYPICKÉ VYUŽITIE KORÁLIKOV

Doteraz som sa stretla s takýmto netradičným použitím korálikov:
glazúra na keramické predmety (koráliky sa aplikujú na výrobok, ktorý sa potom vypáli v peci).

výplň hand-made bábik, zvieratiek a iných dekorácií.

→pre laboratórne účely ako podkladový materiál pre testovanie vzoriek, ktoré sa nanášajú na jednotlivé koráliky.

Viete o nejakom inom, kreatívnom využití korálikov? Napíšte nám. Tie najzaujímavejšie radi zverejníme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *