info@koralkaren.com
+421 904 514 590

Korálky, gorálky, gorališky…

Dali by sa nájsť ešte aj iné názvy a pomenovania, väčšinou odvodené od vyššie uvedených. Hoci v mnohých slovenských slovníkoch nájdete väčšinou len výraz korál, podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka nájdete tiež spisovný ekvivalent – korálik, koráliky. Priznám sa, že český výraz korálek, korálky, alebo tiež korálkové perličky je mi asi bližší.

beads_2Jablonec nad Nisou, kolíska týchto krásnych sklenených drobných klenotov. Označenie klenot si takýto korálik rozhodne zaslúži. Pretože náročný technologický postup výroby, farbenie skla, ťahanie sklenených vlákien, sekanie, brúsenie a následne hladenie týchto drobučkých perličiek, často v milimetrových rozmeroch, si vyžaduje precíznosť, trpezlivosť a zručnosti šikovných sklárskych majstrov.

V dobách hlbokej totality sa u nás pod pojmom korálik, či bižutéria často spájala predstava červených, stredne veľkých, guľatých a väčšinou plastových guľôčok. Niečo, na čo sa pozeralo z výšky a s určitým pohŕdaním. Boli dobré tak akurát na hranie pre deti, ktoré si ich navliekali na nejakú šnúrku či silon. V lepších prípadoch boli takéto guľaté „gorálky“ troška sformované a navlečené väčšinou na silone do dlhšej šnúry, ktorú si ženy zavesili na krk, poprípade omotali aj dva či tri krát. A táto predstava pretrváva zdá sa dodnes…

Keď som otvárala prvú, malú predajničku, sotva na 20m2, premýšľala som nad názvom. Inšpiroval ma nemecký výraz „Theke“, čo predstavuje malú plochu, (tiež niečo ako barový pult) kde sa môže napríklad podávať vínko… A tak ma napadol nemecký výraz „Perlentheke“, ktorý som si po svojom preložila ako Korálkareň. A neraz som sa pobavila, keď občas dnu nakukol nejaký chlap, že či tam náhodou nemáme nejakú „kořalku“ :-).

Ale to som už troška odbočila. Krásou perličiek a mosaickorálikov som očarená, ešte aj po rokoch sa vždy teším na nový tovar, na nové tvary a farby… Korálikmi som ako posadnutá, potrebujem ich mať aj doma, rada z nich tvorím, vymýšľam nové veci, netradičné aplikácie a využitie.

A hoci sa náš obchodík časom zväčšil na takmer trojnásobok a sortimentu je tam tiež o poznanie viacej, udivuje ma, ako tá predstava z dôb 80-tich rokov o „gorališkách“ je stále zažitá. Ešte stále občas prídu zákazníci, ktorí sú buď udivení z toho, aké množstvo sklenených skvostov sa skrýva pod pojmom „gorálek“, alebo že sú rôzne postupy ako spraviť korálkový šperk. Vždy ma poteší, keď vidím údiv v očiach týchto zákazníkov, pripomínajúci moje očarenie, keď som prvýkrát prišla do jabloneckej predajne s korálikmi. Hreje ma pri srdci, keď môžem predviesť a predstaviť rôzne druhy korálikov, od lisovaných, po brúsené, od rokajlu, cez twiny až trebárs po pelletky. Som šťastná, keď takýto zákazník (hoci nič nekúpi) odchádza z našej predajne s novými vedomosťami.

jewelleryAle žiaľ, stretávam sa občas aj s inými reakciami. Niekedy sa stane, že k nám príde zákazníčka a chce si dať spraviť na mieru náhrdelník z brúsených korálikov. A hoci často suma nie je ani 10,- Eur, prevráti očami a reaguje: „Čože? Toľko? To si môžem kúpiť u „Číňana“ za 2,- Eurá.“
Nuž, milá pani, môžete. Môžete si kúpiť plastový náhrdelník, vyrobený sériovo, ktorý Vám spraví parádu pár dní. Pretože plast nie je sklo. Sklo zostane krásne lesklé, neolúpe sa, nestratí svoju hodnotu. A šperky od nás sú väčšinou robené na mieru, podľa Vašich proporcií a tak, aby Vám sedel presne k výstrihu šiat.

Po mojej “korálikovej” babke som zdedila šperky. Teda správne “jabloneckú bižutériu”. Ale tieto skvosty sú a budú pre mňa stále šperkmi. Lebo keď Vám niečo vydrží roky a je to stále v skvelej kvalite a nadčasovom dizajne, je to niečo viac ako „bižutéria“.

Jablonecké koráliky, ktorým zostanem stále verná aj napriek lacnejším verziám z Číny (a tiež často aj v relatívne dobrej kvalite a zo skla), mi svojim spôsobom vždy pripomínajú moju babku, ktorá ma k nim nepriamo doviedla. Ani po rokoch neubudlo z určitej úcty, obdivu a nadšenia, ktoré voči korálikom, resp. k práci sklárskych majstrov mám. A budem ich kvalitu, nádherné tvary a mnohoraké farby propagovať aj naďalej.
beads_3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *